DUYURU

Şirketimizin bilgisi ve iradesi dışında, unvanı ve bilgileri kullanılarak adımıza sahte iş ilanları yayınlanmakta olduğu ve bu yolla ismimiz kullanılarak çalışan adaylarının bilgilerinin kötü niyetli üçüncü kişilerce ele geçirildiği haber alınmıştır. Hukuka aykırı bu duruma ilişkin faillerin tespit edilmesi ve cezalandırılması yönünde Savcılık Makamına suç duyurusunda bulunulmuştur. Bu hususu ve kötü niyetli üçüncü kişilerin suç teşkil eden bu eylemlerine karşı dikkatli olunması gerekliliğini bilgilerinize saygıyla sunarız.

İş Arayanlar Siber Dolandırıcıların Çemberinde

Kamu Kuruluşlarını taklit ederek özellikle evden çalışma imkanı sağlayan sahte iş ilanlarına dikkat!

Kobisi.com bir E-ticaret platformu, iş ilanı yada işe başvurma platformu değildir. Sahte web siteleri ve e-posta hesapları ile size ulaşarak kimlik bilgilerinizi isteyenler olursa, lütfen bilgileriniz paylaşmayın ve 0 850 885 06 15 nolu telefondan bizimle irtibata geçmenizi rica ediyoruz.

Olay Tanımı :

Başka mecralarda açılan iş ilanlarından, sizleri sitede admin yapacağız diye kobisi.com'da açmış oldukları demo hesaplara yönlendirip, bu vesile ile kimlik ve adres bilgilerinizi isteyip, hatta Iban numarası paylaşıp, 1 TL ya da 5 TL gibi tutarları havale etmenizi isteyen organize bir dolandırıcılık işlemi yürütülmektedir.

Bu tür bir vaka ile karşılaştığınızda lütfen itibar etmeyin ve hiçbir bilginizi paylaşmayın.

Kobisi.com bir E- Ticaret platformudur, demo hesaplar üzerinden kimseye adminlik verilmesi suretiyle iş imkanı sağlayan bir platform değildir.

Sadece şirket olarak mağaza açmış olan hesaplar yasal çalışanlarına sitelerini yönetmeleri için yetki verebilirler.

Ayrıca sahte hesaplar şirket olup güvenirliklerini kanıtlamak için sizlere kobisi (imovasyon) vergi numarasını paylaşmaktadırlar. Kobisi (imovasyon) vergi numarasını ve diğer yasal şirket bilgilerini, kobis.com'dan hesap açmış olan hiç bir mağaza kullanamaz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

1. Evden çalışma ve Esnek çalışma Saatlerini içeren iş fırsatları

2. Papara hesabına 1 TL yada 5 TL gibi para transferi istenmesi

3. Güven oluşturmak için sizden Adli Sicil Kaydınızın istenmesi

4. Kimlik ve adres bilgilerinin istenmesi

5. İmovasyon uzantılı mailler dışında işe alım ile ilgili gelen mailler

6. Iban bilgilerinizin istenmesi ve Ibanınıza güven oluşturmak için önce onlar tarafından para gönderilmesi ve sonra da sizin vermiş oldukları Ibana para göndermenizi istemeleri

7. Site yönetimi için adminlik verileceği iddiası

8. Sizlere siteye girebilmeniz için kullanıcı adı ve şifre paylaşılması


Dikkatinize!

1. Hassas Kişisel Bilgileriniz İsteniyorsa; Kimlik bilgileriniz, yeni bir banka hesabı açmanız, kredi raporu formu doldurmanız gibi bilgiler isteniliyorsa bu yöntemle kişisel bilgileriniz çalmayı amaçlıyorlar.

2. Sahte E-posta Adresleri; Geçerli olmayan e-posta adresleri üzerinden açılan iş ilanlarına güvenmeyin. Mutlaka e-posta adresinin uzantısını kontrol ediniz.

3. Esnek Çalışma Saatleri; İş ilanı detaylarında deneyim gerektirmez ve esnek çalışma saatleri söz konusuysa dikkat edin.

4. Iban Numarası; Size verilen Iban numarasına talep edilen 1 TL veya 5 TL gönderimleri lütfen yapmayın. (Siber dolandırıcılar sizin kendi paranızı göndermeyeceğinizi düşünerek size göndermenizi istediği tutarı havale edebilir.)

5. Site Yönetimi Ve Adminlik; Kobisi.com üzerinden size yönetim ve adminlik vereceğini ileten sahte iş ilanlarına itibar etmeyin. Kobisi.com bir E-ticaret Platformudur. İş ilanı ya da işe başvurma platformu değildir.